Karpaterna
Dag 41: Переслуп-Rachiv
13 augusti 2017
Dimman låg tät när vi började att gå mot Rachiv. Vissa stunder såg man bara nån liten meter framför sig. Trots dimman var det väldigt varmt precis på morgonen, men så snart vi började tappa höjd blev det svalare.
Det var egentligen precis innan Rachiv som det började att spricka upp och där blev det väldigt varmt.
Efter nån timmes vandrande uppstod ett problem modell större. Vega började halta. Mycket. Som det var söndag fanns ingen veterinär att tillgå. Men jag fick tillslut reda på att det åtminstone skulle finnas en i Rachiv. I juni började Vega äta glukosamin då jag upplevde att hon småhaltade efter varje paus under vår vandring i Abisko. Det tog bara nån vecka så gav det effekt och det är inte något som jag märkt av under denna vandring. Jag hade behövt hitta en veterinär oavsett om Vega hade varit halt eller inte för att fixa inför gränsövergången till Rumänien. Utöver det vanliga som behövs när man reser med hund inom EU krävs det att hunden är testad för rabies för att man ska få komma in i EU igen från Ukraina. OBS detta måste göras minst 3 månader innan man korsar gränsen (med vissa undantag så det man bör göra är att fixa detta INNAN man lämnar Sverige).
Vi hittade ett trevligt hotellrum som tillät hundar. Både B och Vega var glada över att få komma in och bort från värmen. Massa god mat åt jag.