Pacific Crest Trail, dag 38
Golden Oak Spring-tallskog: 32 km
PCT mile: 603.4
7 juni 2016
Vi vaknar upp vid vattenkällan. Flera andra vandrare hade dykt upp efter att vi somnat och låg nu utspridda och sov under bar himmel när vi klev upp.
Dagens vandring har gått genom allt från gles buskvegetation, torra grässlätter, lövträdspartier till tätare tallskog med barrig stig. Bitvis svensklik natur. Ganska kuperat.
Vi lunchar som vanligt i skugga, idag under ett träd där en nyfiken, lustig, liten krabat springer framför oss fram och tillbaka. Det är kanske en rastlös jordekorre som ville ge oss en show. Visade lite vad han kunde, badade lite i sanden, lade sig och chillade i ett träd, sen full fart på stigen, han tog ett par valnötter av oss vi kastade till honom och satte sig och knapra på dom, sen iväg igen och så började allt om.
Vi kommer till vatten efter ca 30 km och blir på vägen ner till vattnet varnade för en stor skallerorm som låg och rasslade precis bredvid stigen. Vi fyller på vatten och går sen vidare en bit till innan vi slår upp tältet på en plats som inte bara vi verkade gilla, även myggor… Första myggkvällen.