Pacific Crest Trail, dag 20
Regnbågsbron-Grass Valley Creek, 13 km
PCT mile: 318.2
20 maj 2016
Henrik hade feberfrossa under natten. Vi bestämmer oss för att vila åtminstone halva dagen. Det gav tid till att fixa med bloggen, läsa bok och sova nån timme.
Vi fortsätter vår vandringen genom Deep Creek på eftermiddagen. Henrik har då börjat att känna sig mycket bättre. Medan vi packar ihop tältet kommer en lång, svartvit smal orm ringlandes förbi just där vi haft tältet tidigare. Den var en art vi inte tidigare sett, den verkade söka sig mot bäcken.
Vi kommer ut ur dalgången vid en stor fördämning. Strax efter den korsar vi vattnet Deep Creek. Turens första vad. Så himla skönt att få svalka fötterna! När vi kommit över på andra sidan lagar vi lunch och tar sen en länge paus innan vi går vidare mot nästa vatten, Grass Valley Creek.