Pacific Crest Trail, dag 149
Methow River-the foot of Tamarack Peak: 34 km
PCT mile: 2625.3
26 september 2016
Det blev en natt med många timmars sömn för mig, kanske t.o.m. för många.. Somnade direkt när jag lade mig igår vid kl. 21 och sen sov jag till 6.30 imorse.. Tältet och sovsäckarna är höstfuktiga när vi packar ihop det och börjar att gå mot Glacier Pass. Vi går nästan enbart genom skog fram tills dess. Efter Glacier Pass fortsätter det att gå uppför längs en bergssida i vackraste höstfärger. Där börjar vi också ha lite utsikt. Alltid härligt!
På lunchpausen passar vi på att torka våra sovsäckar och tältet i solen. Har haft klarblå himmel hela dagen och solen har hettat. Temperaturen har verkligen pendlat sista dagarna.
Större delen av vägen mot Harts Pass, som är den sista bilvägen vi passerar innan målgång, hade vi vacker utsikt och den vart än vackrare sen resten av vandringen. Höga snötäckta berg i horisonten, höstgula lärkträd och rött ris på marken.
Mil kvar till Kanada: 5,4