Karpaterna, Dag 63

Karpaterna

Dag 63: Șaua Burda-Pădureni

4 september 2017

Sovmorgon i morse igen, men idag pga vädret. 16 timmar senare var regnandet över och vi kunde packa samman allt och börja gå. Tolstoj ville inte ligga under tarpen. Han ville ha sin plats i absiden.

Dimman låg tät på morogonen. Det kändes som om ett nytt regnoväder skulle kunna komma närsomhelst, men det gjorde det inte.

Stigen fortsatte genom skog. Upp och ner för backar tills ett stycke innan Vf. Pădurii,1213 möh. Där blev det ett öppet landskap med bergsängar. Kantade av väldigt vackra träd. Vi tog en paus där. Två nya hundar är som sagt en utmaning. En stor utmaning. Det finns mängder av saker som dom måste lära sig. Speciellt om det ska fungera när man är på tur. Att gå i koppel börjar gå bra. Men att vänta är lite knepigare. Att sitta tyst och snällt när jag fikar likaså..

Vi har haft ett jobbigt hundmöte idag. 15 hundar som omringade oss. Dessa hundmöten är svåra att förklara. Tror att man måste uppleva dom för att förstå. 15 hundar som inte verkar vilja annat än att bita en. Denna gång var fåraherdarna unga och hade ingen som helst kontroll över sina hundar. Dom skrek åt dom och sprang efter med stora pinnar som dom kastade efter sina hundar för att dom skulle skingra sig vilket dom också gjorde.

Vi följde leden till Poiana Ianca. Där gick vi på karta och känn ner till sjön vid Pădureni. Vi mötte en kvinna där som gav oss vatten och ost som hon gjort.

Att gå med fyra hundar tar verkligen mycket energi. Det ger mycket också. Men jäklar vad trött jag är på kvällarna. Är tacksam över att ha hjälp med det nu.

Rulla till toppen