Cape Wrath Trail, Dag 2

Cape Wrath Trail
Dag: 2

Loch a’ Gharbh-bhaig Mòr-Glendhu bothy

4 oktober 2017
Vilken natt. Hård vind och ösregn. Eller sjukt hård vind och ösregn. Vaknade några gånger under natten och trodde nästan att jag befann mig i en torktumlare.
Vi började dagen med att fortsätta att gå över myrmark. Sumpig mark är ungefär dubbelt så jobbig att gå över som fast. Lite som att springa på en tjockmatta på en idrottslektion. Stavarna sögs ofta fast eller sjönk så djupt att jag var nära att ramla förra gånger. Även idag hade vi ett vad. Men dagens var betydligt mycket lättare mot gårdagens.
Cape Wrath Trail är en helt omarkerad led och det är inte heller alltid det finns någon stig/väg att följa. Så ens orienteringsskills sätts på prov. Trots en hel del regn idag har sikten iaf varit bra så att hitta har inte varit några problem. Då det har blåst hårt hela dagen har det gått snabbt att torka upp igen mellan regnskurarna (några var väldigt intensiva).
Landskapet här är galet vackert! Så stortrivs. I natt sover vi i en Bothy. En Bothy är en liten olåst stuga utan faciliteter som är öppen för vandrare. Perfekt då det utlovats hårt väder även i natt. Utanför stugan låter hjortar. När jag gick ut för att borsta tänderna innan läggdags hann jag räkna till 15 ögonpar som lös i mörkret. Men det fanns mest troligt många fler hjortar än så där.
Rulla till toppen