cykel mot svarta havet dag 71

Cykel mot svarta havet dag 71
Szalkszentmárton-Bölcske, 35 km

Mina knän var fortfarande inte glada när jag vaknade i morse. Som jag bara skulle cykla ett kortare sträcka idag tänkte jag att en sovmorgon skulle passa bra. Men klockan fem tyckte framförallt mina knän att det var dags att vakna. Åt frukost på hotellet. Fick en omelett med massa ost. Det uppskattade min kropp däremot väldigt mycket.

Vägen som jag sen började cykla längs, i dimma och minusgrader, var smal, i dåligt skicka och hade massor av lastbilar längs sig. Men det var inga problem. Alla saktar in för oss och håller ut. Men som skönt var behövde jag bara cykla längs den vägen några kilometer innan jag kunde vika av på en mindre väg. Som jag är på väg till en familj som jag fått kontakt med via warmshowers så följer jag en vägbeskrivning jag fått av dom istället för den som ”rätta” eurovelo6-vägen. Har kunnat cykla en hel del längs cykelvägar idag. Det är alltid skönt att vara avskiljd från trafiken även om den inte är tung. Temperaturen gick upp till ett par plusgrader så det var inte längre isigt på vägen. Men dimman vägrade däremot att släppa sitt grepp.

Till middag blev det rätter lagade från grönsaker från deras trädgård som bas och till det serverades vin som dom gjort själva. Kändes så lyxigt. Det finns liksom inga gränser för familjens gästfrihet. Sällan har jag känt mig så välkommen någonstans. En väldigt fin upplevelse

Fick det varmaste välkomnandet hos den ungerska familjen med Pálinka och soppa gjord på grönsaker från familjens enorma trädgård. Vi tog sen en promenad tillsammans så att jag fick kolla på trädgården och deras vinkällare. Väldigt spännande att få höra mer om landet jag befinner mig i, både historia och hur det ser ut idag. Fick förklarat för mig om trädgården, vad som fungerar idag och vad man odlade för trettio år sedan. Klimatförändringar har gjort att man idag måste odla helt andra saker.

Rulla till toppen