Pacific Crest Trail, dag 54
Bishop Pass: 11 km
PCT mile: –
23 juni 2016
Som väntat kall natt. Går dom sista två kilometrarna upp till passet och sen över det. Kortare partier med stenhård snö. Inga problem vare sig upp eller ner, en relativt lätt passage i jämförelse med tidigare pass.
Mängder med mygg när vi kommit ner och når skogen på andra sidan. Måste köpa myggspray! Vi möter flera vandrare med hundar. Får intrycket av att South Lake är utgångspunkt för många dagsvandringar.
Från flera minusgrader på över 3600 möh till närmare 40 grader varmt nere i Bishop. Stora svängningar. Vi når parkeringen vid South Lake vid 10.30. Får lift halva vägen av trevligt, äldre par och sista halvan av ett kanske ännu äldre och ännu trevligare par. Dom kör oss till postkontoret, UPS och sen till mataffären. Kvinnans mor var svensk, och hon uttryckte en önskan om att bo i Sverige trots att hon aldrig varit där. Den 86-årige mannen som körde bilen var bortadopterad till en familj bördig från Stavanger.
Vi gör våra ärenden och blir erbjuden skjuts av en kille från orten in till vandrarhemmet, The Hostel California. THC är en starkt turkosfärgad villa med Pippi Långstrump-stuk. Många vandrare och klättrare är här, samt en och annan dagdrivare bor här i det överbelagda vandrarhemmet. Vi blev tilldelad varsin soffa att sova i. Passar på att fixa AT&T abonnemang, dock en besvikelse att man bara får ringa till fasta telefoner och det till ett överpris och det tog expediten över en timme att fixa..
Ordnar med överföring av e-böcker från mitt SD-kort till Henriks nya Kindle (min dog för nån vecka sen..) på biblioteket mittemot vandrarhemmet. Får låna dator där och en SD-kort läsare av en kille som också är där för att låna dator. Trevlig personal som lät oss stanna lite längre än stängning kl. 20 för att hinna klart.
Kladdkaka, chips och apelsin, hummus och bröd på menyn idag. Tydligen sånt som man är sugen på. Nu ska vi hitta nånstans att sova. Kackerlackor springer runt och letar matrester på uteplatsen där vi sitter och skriver..